С увеличаване на броя на участващите училища инициативата във връзка със здравословното хранене достигна до над 30 милиона деца в целия Европейски съюз през учебната 2017 — 2018 година.
Фил Хоган, европейски комисар по въпросите на земеделието и развитието на селските райони, заяви: “Важно е да се знае как се произвеждат храните и колко труд е необходим, докато стигнат до трапезата ни. Благодарение на схемите на ЕС за училищата децата не само научават различни неща за селското стопанство и производството на храните, но и консумират качествени продукти, което е в интерес на здравето им. Никога не е твърде рано, за да се наслади човек на хубавата храна!“
В рамките на схемата всяка учебна година се отделят 150 млн. евро за плодове и зеленчуци и 100 млн. евро за мляко и други млечни продукти. Въпреки че участието е доброволно, всички държави — членки на ЕС, избраха да участват частично или цялостно в схемата. Разпределението на средствата за всяка от 28-те държави членки, участващи в схемата за учебната 2018 — 2019 година, беше одобрено и прието от Европейската комисия през март 2018 г. Държавите членки също така имат възможност да допълнят помощта от ЕС с национално финансиране на схемата. Изборът на продуктите зависи от здравни и екологични съображения, от тяхната сезонност, разнообразие и наличие. Държавите членки могат да насърчават закупуването на местни или регионални продукти, биологичните продукти, късите вериги на доставка, ползите за околната среда и схемите за качество на селскостопанските продукти.
Съществуващата схема за предлагане на плодове, зеленчуци и мляко е съчетана с различни образователни дейности за учениците. Почти всички държави създадоха комитети с участието на органи и заинтересовани страни от сферите на селското стопанство, здравеопазването и образованието, като някои от комитетите проведоха срещи в хода на учебната година, за да проследяват изпълнението на дейностите.
Източник: Европейска комисия