Научете се да разпознавате различните тактики за манипулиране на информация и разпространяване на дезинформация и фалшиви новини с тези шест видеа.

Съдържание

Дезинформацията може незабелязано да подкопае демокрацията и да разяде доверието в изборите, институциите, обществените дебати и другите хора около нас.

Запознайте се чрез нашите видеа с шест широко използвани техники за дезинформация, опасността, която те носят, и практическите стъпки за противопоставяне на манипулацията.

1) Възползване от емоциите


Манипулаторите използват емоционално наситено съдържание, с което целят да провокират гняв или страх и привлекат хората към своите послания.

Такова съдържание се стреми да бъде по-въздействащо от сухите факти, да премахне защитните ни бариери и да ни подтикне към това да кликнем, коментираме или споделим без да се замислим.

Какво можете да направите? Поставяйте под въпрос твърденията онлайн, както бихте направили и на живо – спрете, проверете фактите и избягвайте да реагирате първосигнално към емоционално провокативното съдържание.

Публикуващите дезинформация използват силни емоции, за да ни манипулират и да разпространяват посланието си.

2) Поляризиране


Поляризирането е тактика, която подсилва екстремните гледни точки и същевременно потиска умерените мнения.

То цели да създаде разделение, да превърне гражданите във врагове, а в екстремни случаи и да доведе до физически конфликт.

Един начин да се противопоставите на поляризирането е да гледате критично на дебатите, които биват доминирани от агресивни и екстремни коментари, да се стремите към учтива дискусия на обща основа и да останете отворени към нови идеи и мнения.

Разпространителите на дезинформация искат да ни накарат да вярваме, че разликите в мненията ни са по-големи, отколкото в действителност

3) Пренасищане на информационното пространство


Целта на тактиката за „пренасищане“ е да затрупа хората с голямо количество противоречиви версии на една и съща история.

Тези противоречиви версии целят да накарат хората да се оттеглят от дебата или да спрат да търсят фактите, защото се чувстват объркани и несигурни.

Начин да се противопоставите е да разчитате на висококачествени и проверени източници, и да се опитвате да получавате точна, а не леснодостъпна, информация.

Публикуването в социалните мрежи на много и противоречиви версии на едно и също събитие не цели да ни убеди в нещо, а да внесе объркване

4) Възползване от нашите убеждения

Всички ние имаме склонност да вярваме на информация, която отговаря на нашите виждания.

Онези, които разпространяват дезинформация, се възползват от това и се опитват да настроят посланията си спрямо убежденията на хората.

За да избегнете манипулация, обръщайте внимание на собствените си „слепи петна“, обмисляйте критично информация, която отговаря на Вашите виждания, и проверявайте внимателно, преди да споделите.

Информация, която изглежда потвърждава това, в което вече вярваме, може да ни носи успокоение, но също така да ни остави слепи за истината

5) Манипулиране на контекста


Дезинформацията често включва представянето на истински факти, снимки или твърдения извън техния контекст с идеята да бъде заблуден потребителят. Фактите могат да изглеждат достоверни, но да бъдат използвани по подвеждащ начин.

Примери за това могат да бъдат представянето на стара снимка за сегашна, изваждането на твърдение от контекста, в който е направено, или приписването на мнението на един човек към цяла група.

За да не попадате в капана, обмисляйте контекста, в който е направено дадено твърдение или е заснета снимка, проверявайте за противоречия, потвърждавайте с официални източници и си задавайте въпроса дали твърдението е представително за цялата група или само за отделен човек.

Действителни факти, снимки или части от речи могат да бъдат представени в подвеждащ контекст с цел да ни подведат

6) Атакуване и потискане на критични гласове


Тактиките за потискане включват затрупването на социалните мрежи с лични нападки, използването на изкуствен интелект за създаване на „тролове“ и фалшиви профили, които да тормозят, заплашват или представят определени хора в лоша светлина, за да компрометират тяхната позиция и да потиснат критичните гласове.

За да се противопоставите, подкрепяйте жертвите на подобни атаки, избягвайте да участвате в лични нападки, изразявайте несъгласието си по уважителен начин и докладвайте езика на омразата и заплахите.

Когато даден пост в социалните мрежи е залят от агресивни отговори, може би става дума за кампания за заглушаване на критиката

Гледайте всички видеа в YouTube.