20150304PHT30103_original

В тазгодишната оценка за пръв път се предоставя общ преглед на мерките, въведени от държавите членки след препоръката на Съвета от 2013 г. относно ефективни мерки за интегриране на ромите, която изисква от тях да разработят национални стратегии за интегриране на ромите, за да се насърчи достъпът на ромите до образование, заетост, здравеопазване и жилищно настаняване.

Франс Тимерманс, първи заместник-председател на Европейската комисия, заяви: „Ромите са част от нашите общества и част от Европа. Този доклад напомня на държавите членки да проявят повече политическа решителност и да изпълнят ангажиментите си за интегриране на европейските ромски общности. Държавите членки следва да използват в пълна степен наличните си политически, правни и финансови инструменти, за да гарантират равни възможности за ромите, както и приобщаването им.“

Вера Йоурова, комисар по въпросите на правосъдието, потребителите и равнопоставеността между половете, заяви: Все още обаче остава да се свърши много работа за приобщававането на ромите във всички области — от образованието до жилищното настаняване и заетостта. През последните години бяха отбелязани някои положителни промени, особено в областта на образованието. Същевременно в някои държави членки продължава да съществува сегрегация в образованието за ромските деца и Комисията трябваше да предприеме действия, за да гарантира прилагането на антидискриминационно законодателство.“

Комисията увеличи усилията си, за да гарантира правилното прилагане на законодателството за борба с дискриминацията спрямо ромите, включително на местно равнище, чрез започване на производства за установяване на нарушение, когато не се прилагат правилно законодателни актове, като например Директивата за расовото равенство, особено в областта на образованието. Комисията подкрепя прилагането от страна на държавите членки на национални стратегии за интегриране на ромите, като предоставя финансиране по линия на европейските структурни и инвестиционни фондове (ЕСИФ) за периода 2014 — 2020 г.

Докладът показва, че държавите членки са постигнали напредък в редица области, но все още има нужда от повече усилия:

1. Държавите членки инвестират в образованието като средство за интеграция: повечето държави членки съобщиха за мерки, свързани с образованието и грижите в ранна детска възраст, преждевременното напускане на училище, приобщаващото образование и персонализираната подкрепа. Но не са предприети достатъчно мерки срещу изключване от работното място и принудителните изселвания на роми продължиха и през 2015 г., без да се предлагат алтернативи за настаняване.

2. По-добро използване на фондовете на ЕС за интегриране на маргинализираните общности: Европейските структурни и инвестиционни фондове (ЕСИФ) подкрепят мерки за социално приобщаване на маргинализираните общности, за възраждане на бедните градски райони и инвестиции в човешки капитал. Няколко държави членки въведоха специален инвестиционен приоритет за интегрирането на маргинализирани общности, като ромите, в рамките на европейските структурни и инвестиционни фондове (ЕСИФ). Този приоритет дава възможност за ясна насоченост и подобрено наблюдение на резултатите. Националните звена за контакт също спомогнаха за разпределянето на финансирането.

3. По-тясно сътрудничество с гражданското общество и местните органи: няколко държави членки създадоха координационни структури за интегриране на ромите с участието на различни заинтересовани страни. Националните стратегии все повече се превръщат в местни планове за действие и националните звена за контакт по проблемите на ромите са по-тясно ангажирани с оптималното използване на фондовете на ЕС. Комисията ще оказва подкрепа на държавите членки за разработването на национални платформи за приобщаване на ромите, за да се гарантира по-ефективно сътрудничество на място.

Комисията призовава държавите членки да увеличат усилията си за прилагане на законодателството за борба с дискриминацията и за премахване на сегрегацията в образованието и жилищното настаняване, за да се предотврати принудителното изселване. Комисията настоятелно призовава държавите членки да покажат по-голяма политическа воля и дългосрочна визия за борба срещу дискриминацията на ромите.

За повече информация:

Мерките и препоръчани от Съвета

Съобщение, в което се оценяват прилагането на рамката на ЕС за национални стратегии за интегриране на ромите и препоръката на Съвета относно ефективни мерки за интегриране на ромите в държавите членки

Информационна справка относно доклада от 2016 г.

Друга информация за ромите в ЕС

Финансиране от Европейския социален фонд (ЕСФ) за борба с маргинализацията на ромите

Източник: Европейска комисия