стратегии за равенство
© European Union, 2024

Европейската комисия прие три междинни доклада относно ключови стратегии, насочени към прекратяване на дискриминацията и изграждане на Съюз на равенство:

  • План за действие на ЕС за борба с расизма за периода 2020—2025 г. — Междинен доклад,
  • Стратегия за равнопоставеност на ЛГБТИК за периода 2020—2025 г. — Междинен доклад,
  • Стратегическа рамка за равенство, приобщаване и участие на ромите за периода 2020—2030 г. — Междинен доклад.

В докладите се подчертава напредъкът в създаването на национални планове за действие за борба с расизма, засилената подкрепа за ромските общности и намаляването на дискриминацията на ЛГБТИК. Расизмът и омразата към ЛГБТИК лицата обаче се увеличават. Държавите членки се насърчават да приемат и изпълняват национални стратегии и планове за действие за насърчаване на приобщаването и преодоляване на структурната дискриминация. Освен това в докладите се посочва, че държавите членки трябва да засилят събирането на данни, както и да приемат мащабни цели за приобщаването на ромите, което се отчита като все още недостатъчно. 

Заместник-председателят на Комисията по въпросите на ценностите и прозрачността Вера Йоурова заяви: „Нашите доклади показват много постижения, включително приемането на ключово законодателство, национални планове за действие и стратегии или програми за финансиране. Но за да насърчим общество без расизъм, дискриминация и неравенство, трябва да увеличим съвместните усилия и да засилим сътрудничеството с държавите членки и организациите на гражданското общество.“

Комисарят по въпросите на равнопоставеността Хелена Дали посочи: „Тези доклади предоставят актуална информация за състоянието на дискриминацията срещу лица с малцинствен, расов или етнически произход, роми и ЛГБТИК лица, както и за действията, предприети за изпълнение на стратегиите на ЕС за равенство. Комисията възнамерява да проследи напредъка с новите стратегии. Призовавам всички държави членки да продължат да действат за Европа, в която всички, в цялото им многообразие, са равни и свободни да живеят живота си.“

Тази Комисия превърна борбата с всички форми на омраза и дискриминация в приоритет. През декември миналата година Комисията и върховният представител Жозеп Борел приеха съвместно съобщение, озаглавено „Няма място за омраза: Европа, обединена срещу омразата“. Комисията също така предложи списъкът на престъпленията в ЕС да бъде разширен, така че да включва престъпленията от омраза и речта на омразата. В предстоящия мандат на ЕК, както е отразено в политическите насоки и писмата за определяне на ресорите, председателят Фон дер Лайен заяви намерението си да възложи на комисар да предложи обновена стратегия за равнопоставеност на ЛГБТИК за периода след 2025 г., да представи нова стратегия за борба с расизма и да постави началото на изпълнението на Стратегическата рамка на ЕС за равенство на ромите.

Допълнителна информация

План за действие на ЕС за борба с расизма за периода 2020—2025 г. 

Стратегическа рамка на ЕС за ромите за периода 2020—2030 г. 

Стратегия за равнопоставеност на ЛГБТИК за периода 2020—2025 г