Европейската комисия публикува резултатите от проучване на „Евробарометър“, което показва, че по-голямата част от гражданите на ЕС смятат, че се нуждаят от повече информация, за да се подготвят за бедствия и извънредни ситуации. Резултатите сочат също, че хората се чувстват изложени предимно на рискове, свързани с въздействието на изменението на климата, сигурността и социални рискове.
Хората в 17 държави членки се чувстват изложени в най-голяма степен на екстремни метеорологични явления като бури, суши и горещи вълни. Респондентите се чувстват изложени в най-голяма степен на горски пожари в Португалия и Кипър и на наводнения в България. В Швеция, Дания и Чехия, заплахите за киберсигурността са на челно място в списъка. В различните държави се отчитат различни видове рискове, за които хората смятат, че се отнасят до тях в най-голяма степен: в Германия – политическото или геополитическото напрежение; в Естония – критичната инфраструктура; във Финландия – извънредните ситуации, свързани с човешкото здраве, и т.н.
На равнище ЕС почти две трети от респондентите заявяват, че се нуждаят от повече информация, за да се подготвят за бедствия и извънредни ситуации. Освен това повече от една трета от анкетираните срещат трудности при намирането на информация от публичните органи и службите за спешна помощ.
Сондажът показва също, че почти четирима от всеки десет души не разполагат с време или финансови ресурси, за да се подготвят за бедствия или извънредни ситуации.
Гражданите на ЕС заявяват, че имат доверие в службите за спешна помощ и справяне с бедствени ситуации.
Допълнителна информация е налична в съобщението за медиите и в данните за България.