Фонд за отбрана (ЕФО)

Европейската отбранителна промишленост, малките и средни предприятия и научноизследователските организации представиха рекордно голям брой предложения по поканите за представяне на предложения в рамките на Европейския фонд за отбрана (ЕФО) за 2024 г. 

Общо 298 предложения се конкурират за финансиране на стойност 1,1 милиарда евро за съвместни проекти на ЕС за научноизследователска и развойна дейност в областта на отбраната. Това представлява най-големият брой предложения, получени от създаването на Фонда през 2021 г. насам, с общо увеличение от 25% в сравнение с миналата година. 

Маргрете Вестегер, изпълнителен заместник-председател с ресор „Европа, подготвена за цифровата ера“, заяви: „Радвам се да видя постоянно нарастващия интерес на европейската отбранителна промишленост към сътрудничество в контекста на Европейския фонд за отбрана. В момент, когато европейската отбранителна готовност е от първостепенно значение, окуражаващо е да се види ангажиментът на отбранителната промишленост, включително на все по-голям брой МСП, за изграждане на по-силна отбранителна технологична база и разработване на авангардни отбранителни способности.“

Представените предложения попадат в обхвата на всички тематични приоритети, договорени с държавите членки на ЕС. Тези покани за представяне на предложения по линия на ЕФО за 2024 г. ще подкрепят проекти в редица критични области на отбранителните способности, включително способности за противодействие на свръхзвукови ракети, безпилотни въздушни и наземни системи, система за почистване на мини и космически комуникации. Представените предложения също така ще проправят пътя за разработването на отбранителни платформи от следващо поколение, като например платформи за хеликоптери и средноголеми товарни въздухоплавателни средства. В поканите по линия на ЕФО 2024 също така се предоставя специална подкрепа за иновациите в областта на отбраната, особено за МСП, и се насърчава приобщаването чрез Европейската иновационна схема в областта на отбраната (EUDIS), която се ползва от финансиране на обща стойност 225 милиона евро. 

Всички подадени проектни предложения ще бъдат подложени на проверки за допустимост и допустимост от службите на Комисията. След като бъде завършена, Комисията, подпомагана от независими външни експерти, ще оцени високите научни постижения и други критерии за отпускане на безвъзмездни средства, както и ще извърши етичен преглед на всички проекти. Резултатите от оценката са насрочени за публикуване през май 2025 г. 

Допълнителна информация е налична в съобщението за медиите.