Европейската комисия предложи на 18 май 2016 г. своите специфични за всяка държава препоръки (СДП) за 2016 г., в които изложи насоките си за икономическата политика на всяка отделна държава членка за следващите 12—18 месеца. В допълнение към вече установените и текущи усилия на европейско равнище, в тези насоки се поставя акцент върху приоритетни реформи за укрепване на възстановяването на икономиките на държавите членки чрез засилване на инвестициите, извършване на структурни реформи и прилагане на фискална отговорност.
Препоръките също отразяват усилията на Комисията да повиши ефективността и целесъобразността на европейския семестър за икономическо управление. Тази година Комисията предложи по-малко препоръки с акцент върху ключовите икономически и социални приоритети, определени в годишния обзор на растежа за 2016 г. За повишаване на националната ангажираност тя предостави повече време и възможности за участие и комуникация с държавите членки и заинтересованите страни на всички равнища. Комисията също обърна по-голямо внимание на предизвикателствата за еврозоната и на взаимозависимостта между икономиките в съответствие с договорените препоръки за икономическата политика на еврозоната.
Представяне на препоръките за България:
Препоръките на Европейската комисия за България ще бъдат официално представени в София в петък, 20 май 2016 г. от г-н Мишел Сервоз, генерален-директор на Генерална дирекция “Заетост, социални въпроси и включване” и от г-н Ищван Секели, директор Дирекция “Икономики на държвите членки”, Генерална дирекция “Икономически и финансови въпроси”.
Събитието, организирано от Представителството на Европейската комисия в България, ще се състои на 20 май 2016 г. от 10:30 часа, зала “Сердика”, София хотел Балкан.
Допълнителна информация:
Специфичните препоръки за България ще намерите тук: http://ec.europa.eu/europe2020/europe-2020-in-your-country/bulgaria/country-specific-recommendations/index_en.htm
Препоръките на Европейската комисия се публикуват ежегодно в рамките на Европейския семестър. Те се основават на доклада за България, публикуван през февруари 2016 г., програмата за конвергенция и Националната програма за реформи, както и на резултатите от диалога на Европейската комисия с държавата членка.
Пълният текст можете да намерите ТУК.
За повече информация:
Обобщена таблица на държавите членки в рамките на европейския семестър
Специфични за всяка държава препоръки за 2016 г.
Решения в рамките на Пакта за стабилност и растеж:
Информационна бележка относно специфичните за всяка държава препоръки
Ключови области: Тематични фишове
Пролетна икономическа прогноза — 2016 г. запазване на курса въпреки високите рискове
За икономическото управление на ЕС
Европейският семестър за 2016 г.: за зимния пакет