Преглед на напредъка към въвеждане на еврото

доклада за конвергенцията от 2016 г.

В публикувания на 07 юни 2016 г. доклад за конвергенцията от 2016 г. се оценява напредъкът на държавите членки по отношение на въвеждането на еврото. В тазгодишния доклад са обхванати седем държави членки, които са правно задължени да въведат еврото: България, Полша, Румъния, Унгария, Хърватия, Чешката република и Швеция.

Докладът се основава на критериите за конвергенция, наричани понякога „критериите от Маастрихт“, посочени в член 140, параграф 1 на Договора за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС). Критериите включват ценова стабилност, стабилни публични финанси, стабилност на обменните курсове и конвергенция на дългосрочните лихвени проценти. Оценява се също така съвместимостта на националното законодателство с правилата на икономическия и паричен съюз (ИПС).

Включените в доклада държави членки са отбелязали напредък по отношение на конвергенцията, но в момента нито една от тях не отговаря на всички условия за въвеждане на еврото:

     – Всички държави членки с изключение на Швеция отговарят на критерия за ценова стабилност.

– Шест държави членки изпълняват критерия във връзка с публичните финанси, докато Хърватия все още е подложена на процедура при прекомерен дефицит.

– Нито една от държавите не изпълнява критерия за обменните курсове, тъй като нито една от тях не членува във валутния механизъм (ERM II): преди влизането в еврозоната се изискват поне две години участие в него.

– Всички проучени държави членки изпълняват критерия за дългосрочните лихвени проценти.

– Законодателството на посочените държави членки — с изключение на Хърватия — не е напълно съвместимо с правилата на ИПС.

Контекст

Докладът за конвергенцията е основа за вземане от Съвета на решение на ЕС относно това дали дадена държава членка изпълнява условията за присъединяване към еврозоната. По отношение на държавите членки, които все още не са изпълнили необходимите условия за въвеждане на еврото, в ДФЕС се използва формулировката „държави членки с дерогация“. В доклада се оценява дали тези държави членки са постигнали висока степен на устойчива икономическа конвергенция, що се отнася до ценова стабилност, стабилни публични финанси, стабилност на обменните курсове и дългосрочни лихвени проценти. В него също така се оценява съвместимостта на тяхното национално законодателство с правилата на ИПС, посочени в Договора, отнасящи се до независимостта на националните централни банки, забраната за краткосрочно финансиране и съвместимостта с уставите на Европейската система на централните банки (ЕСЦБ) и Европейската централна банка (ЕЦБ). Докладът за конвергенцията, изготвен от Европейската комисия, е допълнен от доклада за конвергенцията, подготвен от ЕЦБ. Двата доклада се изготвят независимо един от друг, но се публикуват по едно и също време.

Докладите за конвергенцията се публикуват на всеки две години или когато е налице конкретно искане от държава членка за оценяване на нейната готовност за присъединяване към еврозоната, какъвто беше случаят с Латвия през 2013 г.

Дания и Обединеното кралство, които договориха клаузи за неучастие в заключителната фаза на ИПС в Договора от Маастрихт, не са включени в доклада именно поради тази причина.

За повече информация

Доклад за конвергенцията от 2016 г.: Оценка на държавите членки във връзка с условията за въвеждане на еврото —информационна бележка

Доклад за конвергенцията от 2016 г.

Доклад на ЕЦБ за конвергенцията от 2016 г.

Предишни доклади за конвергенцията

Еврото

Икономически и паричен съюз